czwartek, 30 maja 2013

12 sezonów na talerzu


W teorii sezonowego odżywiania najważniejsze jest, aby warzywa i owoce spożywać w ich naturalnym okresie występowania, czyli wówczas, gdy są one dla nas najkorzystniejsze pod względem smakowym i odżywczym. Chodzi o to, żeby jeść to, co rośnie i dojrzewa w aktualnej porze roku, ponieważ to klimat powinien wyznaczać nam co powinniśmy jeść.


Dlaczego warto jeść "sezonowe pożywienie"?
  • są najbardziej zasobne w składniki odżywcze i budulcowe (białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i mikro- oraz makroelementy), a także w energię witalną. Warzywa i owoce sezonowe to takie, które są w pełni dojrzałe, a osiągnęły swój optymalny wzrost w określonym przez przyrodę czasie
  • doświadczają takich samych warunków klimatyczno-pogodowych jak ludzie, którzy je zjadają. Produkty lokalne oraz ich konsumenci żyją w takich samych warunkach, są poddawani temu samemu promieniowaniu kosmicznemu, nasłonecznieniu, opadom, wilgotności itd.
    Jabłko, które rośnie w naszym ogródku, wyposaży zatem nasz organizm w składniki odżywcze i energetyczne lepszej jakości niż np. pomarańcza, ponieważ będzie szybciej asymilowane przez nasz organizm. Natomiast z mieszkańcami Nigru będzie odwrotnie – przez nich jabłko będzie źle asymilowane, a pomarańcza najlepiej.
    Przyjmuje się, że najlepsze są warzywa i owoce, które rosną w promieniu 50 km od naszego miejsca zamieszkania. Im bliżej, tym lepiej.
  • zwykle są tańsze, bo dojrzewają w bieżącym sezonie. Producenci lokalnej żywności chcą ją sprzedać, kiedy osiągnie dojrzałość. Nie musimy dodatkowo płacić za ich transport i przechowywanie. Takie produkty są pełnowartościowe, wyposażają nas we wszystko, co niezbędne, a dodatkowo są najtańsze w roku.
A oto kalendarz sezonowych warzyw i owoców:
Źródło: http://produkty-tradycyjne.pl/kalendarz


Lato i jesień w słoiku
Aby jak najdłużej korzystać z darów okresu letnio-jesiennego, możemy pokusić się o przechowanie ich w formie mrożonek, przetworów, marynat, kiszonek czy suszonek. Jabłka, gruszki, czy śliwki możemy zagotować, a następnie przechowywać w słoikach w postaci dżemów, przecierów lub kompotów. Możemy tez je suszyć. W podobny sposób postępujemy z grzybami. Z warzyw możemy robić surówki, pakować je w słoiki, które następnie należy pasteryzować, co pozwoli zachować ich trwałość. Wszystkie powyższe produkty możemy z powodzeniem zamrozić, zachowując smak jesieni na dłużej. Zaletą domowych przetworów jest to, że są one pozbawione środków konserwujących i przeróżnych dodatków, obecnych w kupnych produktach.



Dodatkowo zamieszczam kilka ułatwiających życie wizualizacji

I kolejny przewodnik po porcjowaniu.

4 komentarze:

  1. Super artykuł! Bardzo przydatna i rzetelna wiedza!

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, nareszcie zaczną się świeże warzywka i owoce:D

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie o tym napisałaś:) I jak najbardziej jestem za sezonowymi warzywami i owocami:) W końcu świeże,a nie chemicznie modyfikowane .

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy post:) Fajnie Twój blog się rozkręca:)

    OdpowiedzUsuń