sobota, 24 sierpnia 2013

Śniadanie i inspiracje

Każdy z nas zapewne słyszał nie raz, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Śniadanie powinno być konkretne. Pobudza ono nas do działania i zwiększa koncentrację. Jest udowodnione, iż osoby które jedzą śniadania mają mniejsze prawdopodobieństwo na problemy z wagą, niż osoby które ich nie spożywają. Dlaczego tak się dzieje? Otóż organizm od rana potrzebuje konkretnej dawki energii, aby rozpocząć kolejny aktywny dzień. Jeśli nie dostarczymy ciału żadnego pożywienia, to narastający głód spowoduje napad obżarstwa. 
Śniadanie nie tylko dodaje energii, ale także poprawia nastrój. Wykazano, że osoby, które jedzą poranny posiłek są mniej podatne na depresję, milsze dla otoczenia, odporniejsze na stres, a ich układ immunologiczny działa efektywniej, co oznacza, że rzadziej chorują. Mają także bardziej optymistyczny stosunek do życia, a nawet lepsze wyniki w nauce.

I tak możemy czytać o jego wspaniałych właściwościach, a często kończy się to mniej więcej tak... Dzwoni budzik. Odwlekamy wstanie z łóżka, a potem w pośpiechu myjemy się, ubieramy i wybiegamy z domu. Gdzieś po drodze kupujemy kanapkę (w najlepszym wypadku) lub drożdżówkę, a niektórzy potrafią nic nie jedząc wytrzymać do południa...

A teraz konkrety... co i jak robić.
Wg. mgr inż. żywienia człowieka i dietetyki Pani Anety Czerwonogrodzkiej prawidłowo skomponowane śniadanie powinno wyglądać następująco:
Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby w skład śniadania wchodziły węglowodany złożone, które łagodnie podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają energii na wiele godzin oraz sprawiają, że przez długi czas organizm funkcjonuje wydajnie, a głód przychodzi dużo później, niż po zjedzeniu na przykład słodyczy o tej samej wartości kalorycznej.
Idealnym źródłem cukrów złożonych jest musli, niesłodzone płatki śniadaniowe, pieczywo razowe, a więc produkty równocześnie bogate w błonnik pokarmowy.
Kolejnym składnikiem dobrego śniadania są produkty dostarczające białka i wapnia, czyli np. niesłodzone: jogurt, kefir, maślanka, mleko, napoje sojowe, ser twarogowy, ale również takie dodatki jak niewielka ilość sera żółtego, chuda wędlina, jajka czy ryba. Do tego należy zjeść warzywa, owoce lub wypić szklankę, najlepiej świeżo wyciśniętego soku.
Dodatek tłuszczowy powinny stanowić produkty pochodzenia roślinnego, zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie: zwiększają odporność organizmu, obniżają poziom cholesterolu, a także działają korzystnie na narządy rozrodcze, skórę, włosy i tkankę kostną. Są niezbędne dla właściwego funkcjonowania komórek, a niestety organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytwarzać.
Świetnym dodatkiem do pierwszego posiłku są też wszelkiego rodzaju orzechy i nasiona, które choć bardzo kaloryczne, są dobrym źródłem witamin A, D, E i K, a także cennych składników mineralnych.
W śniadaniu nie powinny się znaleźć takie produkty jak: ciastka i słodycze, słodkie płatki, tłuste wędliny (lepiej zastąpić je lekkimi wędlinami z drobiu), czy sztuczne desery na bazie mleka (które z samym mlekiem nie mają zbyt wiele wspólnego).

Kilka inspiracji











2 komentarze:

  1. ale tu kolorowo! nabralam apetytu! ja wlasnie jem moje sniadanie - 2 jajka wow szał ciał nie ma to jak te sniadania ze zdjec :)

    OdpowiedzUsuń
  2. sniadanie to najwazniejszy posilek dnia ! super sa sniadania ktore pokazujesz :d a zapewne jeszcze lepiej smakuja w rzeczywistosci

    OdpowiedzUsuń